Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

História obce

000 Eisdorf Orts-Ried 1859.jpgŽivot v Žakovciach pulzoval už od najstarších čias predhistorickej doby. Do dejín Žakovce vstupujú a s nimi aj celý Spiš – listinou uhorského kráľa Ondreja II. z roku 1209.  Jej pôvodné meno bolo Villa Isaac –  Izákova dedina. Tento názov dedina dostala pravdepodobne po svojom zakladateľovi Izákovi. Neskôr bola premenovaná na Izákovce, Ižakovce až napokon na Žakovce. V období, keď bola obec osídľovaná Nemcami dostala názov Eisdorf – čo  v preklade znamená Ľadová dedina.   Obec patrila do Spoločenstva spišských Sasov, od roku 1412 do Provincie XI spišských miest nezaložených Poľsku.  Okolo roku 1465 ju dostal šľachtický rod Zápoľských.  Život ľudí v Žakovciach bol veľmi pestrý, poznamenaný mnohými udalosťami a aj veľmi ťažký. Štruktúra obyvateľstva sa v obci v dôsledku historických i politických zmien niekoľkokrát zmenila. Pôvodní obyvatelia  museli svoju obec opustiť, ich príbytky osídľovali prevažne ľudia, ktorí sem prichádzali z okolitých a zamagurských obcí, ktoré pripadli Poľsku. V roku 1955 prišli do tejto obce ľudia, ktorí boli násilne vysídlení zo svojej rodnej obce Blažov a Žakovce sa im nedobrovoľne stali ich druhým domovom. Stretli sa tu ľudia z rôznych regiónov, s rozdielnou národnosťou, náboženstvom, nárečím a kultúrou. Ak si porovnáme osudy pôvodného obyvateľstva tejto obce a osudy prevažnej časti terajšieho obyvateľstva , dôjdeme k záveru, že boli veľmi podobné.   Podrobnejšie sa o živote ľudí žijúcich v našej obci, o živote nás všetkých, o historických, politických, ekonomických či náboženských udalostiach môžete dočítať v knihe “Osemstoročné Žakovce”, ktorá bola vydaná pri príležitostí  800-tého výročia prvej písomnej zmienky o obci Žakovce, ktorá je zároveň najstaršou obcou na Spiši.

Historické foto obce

Pohľad na Žakovce

Pohľad na Žakovce. V pozadí rímskokatolícky kostol

Pohľad na Žakovce. V pozadí rímskokatolícky kostol a Vysoké Tatry.

Evanjelická škola.

Evanjelický kostol.

Pohľad na ulicu v zime.

Pohľad na staré domy, v pozadí rímskokatolícky kos

Pohľad na staré domy, v pozadí rímskokatolícky kostol.

Pohľad na intravilán obce, v pozadí Vysoké Tatry.

Pohľad na ulicu so starými domami. Ulica pod obecn

Pohľad na ulicu so starými domami. Ulica pod obecným úradom.

Pohľad na ulicu so starými domami. Ulica oproti ob

Pohľad na ulicu so starými domami. Ulica oproti obecnému úradu.

Baráky - škola.

Pohľad na ulicu so starými domami. Ulica oproti rí

Pohľad na ulicu so starými domami. Ulica oproti rímskokatolíckemu kostolu.

Pohľad na ulicu so starými domami. Ulica oproti st

Pohľad na ulicu so starými domami. Ulica oproti starej evanjelickej škole.

Staré domy.

Pohľad na domčeky postavené pre občanov vysťahovan

Pohľad na domčeky postavené pre občanov vysťahovaných z Blažova.

dnes je: 26.9.2018

meniny má: Edita