Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

História DHZ

168 poziarna zbrojnica.jpg

Dobrovoľný hasičský zbor v Žakovciach

Prvá písomná zmienka o Dobrovoľnom hasičskom zbore v Žakovciach sa v Žakovských kronikách uvádza až v roku 1947.  Činnosť v hasičskom zbore sa však určite vyvíjala aj v predošlých rokoch.

V roku 1951 DHZ  Žakovce mal zriadenú aj svoju vlastnú „Dychovú hudbu miestnej hasičskej jednoty“. Táto hudba vystupovala po celom okolí a mala veľký úspech.
131 dychovka.jpg132 dychovka.jpg

Od roku 1957 viedol DHZ Žakovce Ján Petrus. Na začiatku svojho pôsobenia vlastnili auto značky FIAT, ktoré zdedili po Nemcoch. V roku 1958 sa začala stavať hasičská zbrojnica a v roku 1959 bola dokončená. V roku 1960 obec zasiahla veľká povodeň, hasiči pomáhali občanom s plným nasadením s odstraňovaním vody a blata. V tomto roku sa na požiarnej zbrojnici vymenila nová strecha. V roku 1961 hasiči zasahovali pri jesennom požiari vo Vrbove. Roku 1967 Dobrovoľný hasičský zbor v Žakovciach dostal nové auto značky TATRA – 803. Naši hasiči sa stále zúčastňovali na okresných a obvodných súťažiach, na ktorých získavali stále dobré umiestnenia. Na Veľkonočné sviatky v roku 1972 vypukol požiar v rodinnom dome, kde zasahovali hasiči, aj napriek ich snahe zhorela časť strechy. V roku 1973 získali II. výkonostnú triedu, čo bol pre nich veľký úspech. Aj napriek tomu sa stále snažili napredovať a byť stále lepší a lepší. Pri tomto snažení ich nič nezastavilo a v roku 1975 získali I. výkonostnú triedu, čo bola pre nich veľká odmena. Už v roku 1977 patril Dobrovoľný hasičský zbor v Žakovciach medzi najlepšie v okrese. Za ich svedomitú prácu dostali v tomto roku nové, účelové hasičské auto typu AVIA 30. V roku 1978 bolo založené mládežnícke družstvo požiarnej ochrany PLAMEŇ. Hasiči v roku 1989 opäť zasahovali pri požiari, kde horela stará maštaľ, ktorá patrila MNV Žakovce. V roku 1994 sa konala súťaž I. ročníka Memoriálu Jána Petrusa o putovný pohár, ktorá bola neskôr zaradená do Požiarnickej ligy. Táto súťaž sa konala až do roku 2002.

V DHZ v Žakovciach sa vystriedalo veľa členov. Boli však aj takí, ktorí dostali za svoju dlhoročnú prácu aj rôzne ocenenia. 18. mája 2005 bol  Jánovi Vaľkovi  udelený čestný titul ,, Zaslúžili člen DPO SR ” .

Od roku 2003 do roku 2007  Dobrovoľný hasičský zbor v Žakovciach nevyvíjal žiadnu činnosť, okrem pravidelných preventívnych prehliadok. Aktívna činnosť DHZ bola obnovená 1. januára 2007 zvolením nového výboru DHZ v Žakovciach, kde predsedom sa stal Gabriel Smrek ml. a veliteľom Jozef Novák. Činnosť Dobrovoľného hasičského zboru v Žakovciach obnovili mladí chlapci ku ktorým sa neskôr pridali aj dievčatá, čo bola pre našu obec historická udalosť, pretože dievčatá ešte  do tej doby,  obec nikdy nereprezentovali.
P7130009.JPGP1000682.JPG

Chlapci získavali skúsenosti, ktoré sa  odzrkadlili na získaných prvenstvách predovšetkým v rámci Kežmarského okresu.
Dievčenské družstvo dokázalo získavať prvenstvá a  poraziť v súťažiach dievčenské družstvá z iných obcí, ktoré mali dlhšiu skúsenosť s hasičskými súťažami.

Obecné zastupiteľstvo obce Žakovce plne podporuje  činnosť hasičov.
V roku 2011 došlo k zmene predsedu, kde Gabriela Smreka ml, nahradil Stanislav Krull st., ktorý  spolu s veliteľom Jozefom Novákom vedú hasičský zbor  do teraz.
Hasiči sa aktívne zapájajú do všetkých akcií v obci. Ich hlavnou úlohu je predovšetkým pomáhať pri živelných pohromách a požiaroch.
V roku 2010, keď okres Kežmarok zasiahli povodne, dobrovoľní hasiči pomáhali v obci Tvarožná. V roku 2011 a 2014 povodne zasiahli aj našu obec kde dobrovoľní hasiči sa snažili zmierňovať škody spôsobené povodňou. V roku 2015 hasiči zasahovali pri veľkom požiari lesa v obci Ihľany. V roku 2016 zasahovali pri hasení stodoly p. Sekeráka. Svojím rýchlym zásahom zabránili rozšíreniu požiaru na ďalšie okolité hospodárske budovy. Okrem týchto, dá sa povedať veľkých zásahov, zasahovali aj pri menších požiaroch a to hlavne takých, ktoré boli spôsobené vypaľovaním trávy.

Dobrovoľní hasiči sa každoročne zúčastňujú rôznych súťaží či už  okresných, celoslovenských,  ale aj  zahraničných, kde dosahujú veľmi dobré výsledky a umiestňujú sa na popredných miestach.
Rok 2015 bol pre  hasičov veľmi úspešný a priaznivý. Darilo sa im v súťažiach  Okresnej hasičskej ligy Kežmarok a  Regionálnej hasičskej ligy Spiš, kde sa umiestnili na prvom mieste.
DSC_0722.JPGDSC_0771.JPG

V tomto roku 12.júna 2015  poctil svojou návštevou  obec Žakovce  predseda vlády a minister vnútra SR pán Róbert Kaliňák, ktorý  odovzdal našim hasičom dlho očakávané nové hasičské auto Iveco Daily.  20.novembra 2015 bol  hasičom odovzdaný aj protipovodňový vozík.
DSC_0508.JPGIMG_20151120_134903.jpg

Svoje skúsenosti si hasiči navzájom vymieňajú aj s hasičmi z Poľska z gminy Lwowek s ktorou má naša obec uzatvorené partnerstvo.
DSC_0479.jpgDSC_0525_zmensena (1).JPG

dnes je: 18.12.2018